Çankırı Merkez Handırı Köyü- köy sevdam

Site Haritası
Web Yarışması 2.si

 Yarışan Site Handırı

Çankırı Araştırmalar Sitesi tarafından yapılan Çankırı Köyler arası web yarışmasında www.handiri.com web sitem 2.lik ödülü almıştır.

Çansaati.org Yönetimine Teşekkür Ederim.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret115686
Yönetici
e-posta giriş

Bilgiler

KÖYÜMÜZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Köyümüz Çankırı’ya 22 km uzaklıkta olup Çankırı’nın Kuzey Batı istikametinde bulunmaktadır. Ormanlık bir araziye sahiptir. Mesire yerleri oldukça boldur. Yazları toplu halde köy halkını kaynaştırmak amacıyla her yıl düzenli olarak şenlikler yapılmaktadır. Şenliklerimize gurbetteki tüm halkımız davetli olup katılımın artmasıyla kaynaşma sağlanmaktadır..

Köyümüzün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Eskiden geçim kaynağı ormancılık olup, ormanlarımızın koruma altına alınmasından sonra tarım ve hayvancılığa yönelinmiştir.  

Köyümüz 65  hane oturan insan vardır. 1997 sayımlarında 199 kişi, 2000 nüfus sayımında ise 200 kişi  Adrese dayalı sisteme göre nüfus 50 erkek, 63 bayan toplam 113 kişi fiilen yaşamaktadır. 

Bir zamanlar köyde en çok okuyanın çıktığı köy; Handırı derlerdi. Hem devlet dairelerine yerleşme, hem de dini eğitim alarak hafız olma yönünde okuyanı çok fazla idi. 

Ekonomik şartlardan dolayı köyümüz Çankırı’ya ,Ankara’ya ve İstanbul’a yoğun göç vermiştir.        

Köyümüzde okuyup ta köye gelen birkaç kişi vardır. bunlardan ekonomiye büyük katkı yapan  bahçesinin görülmeye değer bir şekilde yapan 1200 civarında kiraz ağacı, elma, armut, ayva, vb gibi meyve ağaçları ile çalışma yapan Dilaver ERDOĞAN beyi de unutmamak gerek;  o ve onun gibi köy sevdalılarına selam olsun.

 

Araştırmalarım devam ediyor.

Ahmet YAKAR
handiri.com web sayfa yöneticisi

Üyelik Girişi
Havva ve Ahmet YAKAR' ın Torunları
www.handiri.com

 Dereçatı Köyü Camiisi

Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 22° 4°
Saat