Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret120472
Yönetici

MEHMET YAKAR

MEHMET YAKAR
mehmetyakar@handiri.com
ŞEHİDLER ARASINDA BİR MELEK
29/06/2012
 ŞEHİDLER ARASINDA BİR MELEK

Yıl 1999, Aylardan Mart. İç Anadolu'da soğuk bir kış günü. Sabah 8.30 civarı. Okullarına zamanında gitmek isteyen öğrencilerden bazılarının telaş içinde koştukları dakikalar. Bazı öğrenciler okullarında derse başladı, bazıları koşturuyor yollarda.

Çankırı'da okulların bir çoğu Cumhuriyet Mahallesi Mektepler Sokağı ve yakın çevrede yoğunlaşmış durumdadır. Otobüslerle uzaktan gelen öğrenciler Öğretmen Evi önünden üçer beşer okullarına dağılıyorlardı. Erken derse başlayan okulllar 1. teneffüsü yapmış 2. derse başlamışlardı.

Vatanı kurtarmak istediklerini söyleyen bazı bölücü vatan hainleri de iş başındaydılar. Cesaretleri olmadıkları için sinsice ve gizlice iş yapıyorlardı. İçine bomba yerleştirdikleri eski bir aracı yol kenarına bırakıp yakındaki inşaata gizlendiler, beklemeye başladılar. Hedefleri Çankırı Valisinin aracıydı. Araçta Vali, şoförü ve koruma polisi vardı. Çevrede ise okuluna giden öğrenciler, genç kızlar, delikanlılar ve işine giden siviller vardı.

O günlerde görev yaptığım Çankırı Kız Meslek Lisesi adı geçen yere 100 metre kadar uzaktaydı. Arada bir cadde ve bahçeli bir sıra ev vardı. Kulakları sağır eden bir patlama sesi ile yerimdem fırladım, bulunduğum odanın pencere camları yerlere savruldu. Patlama çok yakında bir yerde olmuştu. Ya birden çok tüpgaz aynı anda patlamıştı, ya da okulun kalorifer kazanı patlamıştı. Odanın kapısında dışarı koridora çıktım herkes panik halindeydi. Patlama içerde olsa camlar dışarı fırlar dememize rağmen önce Anaokulumuzun bulunduğu alt kata yöneldik, kalörifer dairesi de aynı katta idi. Patlamanın Ana okulonda ve kaörifer dairesinde olmadığını anlayınca biraz rahatladık. Öğrencileri dışarı çıkartmamaya çalışarak büyüklerden birkaç kişi dışarı çıktık. Gök yüzünde kara bir duman bulutu vardı. İkinci bir patlama olursa diye ben öğretmenleri öğrencileri pencerelerden uzaklaştırmak ve dışarı çıkmalarına engel olmak için görevlendirdim. Ben koşarak bahçe kapısından dışarı çıktım, olay yerine gelinnce yerde yatan insanları, can çekişen yaralıları, cansız bedenleri, pencereleri kasasıyla beraber yerde olan binaları, bu binaların pencere boşluğundan kafalarından akan kanlarla bize ne oldu diye boşluğa bakarak soru soranları gördüm. Duman ve toz bulutu azalınca Valinin aracını, içindeki yaralı ve ölü ile daha net seçebildim.

Çevrede ayakta 2-3 polisten başka 3-4 de vatandaş vardı. Aracın önünde bir, yanında bir cansız beden toprak içinde yatıyordu. Şoför ve vali aracın içinde ağır yaralıydı. Patlamayı gören ve ağır yaralı olmayan bir tanık, şiddetli patlamayla aracın önce havaya doğru yükseldiğini, geldiği tarafın aksi yönüne tekerlekleri üstüne düştüğünü söyledi. (Patlatılan diğer aracın parçaları daha sonra 1-2 kilometre uzaktan, binaların çatılarından bile toplandı.) Polislerle araçta sıkışmış ağır yaralı Çankırı Valisini çıkartmaya çalıştık. Biz uğraşırken itfaiye geldi, polisler ve vatandaşlar çoğaldı. Foto muhabirinin biri yardım etme yerine erken olay fotoğrafı çekmeye çalışıyordu, o zaman onu içimden yumruklamak gelmişti. Polisler çoğalınca sivil vatandaşların uzaklaşmasını istediler. Ambulanslar da yaralı ve ölüleri taşımaya başlamıştı.

Hızla okula döndüm. Olay yerinde yapabilecek bir şeyim yoktu. Olay hakkında, ölü ve yaralı konusunda söylentiler hızla yayılmıştı. Olay yerine ilk gidenlerden olmama rağmen insanların benim bile bilmediğim bu kadar abartılı yalan yanlış bilgiler üretmesine çok üzüldüm. Okul kapısına geldiğimde geç gelmiş, kapı önünde bekleyen öğrencileri içeri aldım. Ben aracın içinde bir ceset görmüştüm. Bir tane ağır yaralı da aracın önünde ben ordayken vefat etti. Ölen sayısını 8-10 gibi söyleyenler olduğu gibi, aracın önüne bir canlı bombanın atladığını ve aracı onun havaya uçurduğunu söyleyenler vardı. Ben olay yerinde kadın cesedi görmemiştim. Bir vali, bir şöförü ve bir de oradaki tüp gaz bayii ağır yaralıydı.

Saat 9.00 civarında okula polisler geldi. Olay yerinde bulunan kitap ve defterlerden, kimliklerden yola çıkarak yaralı ve ölü öğrenci var mı ? Diye araştırıyorlarmış. Hafif yaralı öğrenciler ve halktan kişiler yaralarını düşünmüyorlardı bile, nice sonra ambulanslar gelince birer ikişer hastahaneye götürüldüler. Polisler: " Fatma DÖNMEZ okulda mı? " diye sordular. Başımızdan kaynar sular döküldü. Ama ben orda öğrencilerimizden yaralı da görmemiştim, ölen de yoktu. Sınıflardan yoklama kağıtlarını toplattık. Okulumuzda iki tane Fatma DÖNMEZ vardı. 9. sınıftaki Fatma okuldaydı, 8. snıftaki Fatma yoktu. Gözlerim yaşararak polisin elindeki parçalanmış kitap ve defterleri istedim. Aman Allah'ım yoksa.....

Evet, okumaktan, iyi bir insan, hastalara şifa, sağlık dağıtacak iyi bir doktor olmaktan sık sık söz eden, Orta 2. sınıf geçme ortalaması 5.00 (tam 5) olan, herhangi bir dersten 4 aldığı zaman üzülen; ...."Okuyacağım, doktor olacağım, &nb sp; &nb sp;

Hastalara şifa dağıtacağım

İnsanları mutlu gördükçe

Ben de mutlu olacağım " diyen, Okuluna gelmek için sabah otobüsten inen Fatma, o güzel Fatma , o hanım Fatma,...............

Hain ve korkak ellerin yerleştirdiği

Hain bir bombayla.............yandaki okulun parçalanan demir parmaklıklarıyla beraber okulun bahçesine uçmuştu, bir melek gibi uçmuştu. O bir melekti melekler gibi de uçmuştu.

Evlerine baş sağlığına gittiğimizde annesi: "Sabah abdest aldığını, namazını kıldığını, namazdan sonra tekrar abdest aldığını " söyledi. Buna bir anlam veremeyen annesi, Fatmanın ayrılırken gülümseyerek :" HAKKINI HELAL ET ANNE" dediğini sözlerine eklediğinde hiçbirimiz gözyaşlarımıza sahip olamadık.

" Ağla gözüm ağla gülemem ben

Dostuma vardım artık gelemem ben

Fani dünya sende öldüm bir kere

Orda ölüm yok gayri ölemem ben "....... diyen FATMA, gönüllerimizde yaşıyor ve hepimize seslenmeye devam ediyor.

" Biz dünyadan göçtük artık

Kalanlara selam olsun

Bizim için hayır dua

Kılanlara selam olsun ".........Sevgili FATMA; Seni bu dünyadan ayıran olay sadece senin bu dünyadaki isteklerinin sonu oldu. Senin bedenini aramızdan aldılar ama sen daima güzel hatıralarınla aramızda yaşayacaksın.

Seni unutmayacağız

Mekanın Cennet

Ruhun şâd olsun

Rahat uyu

Seni hiç unutmayan

Öğretmenin Mehmet YAKAR

Sevgili misafirler, değerli izleyiciler ve kıymetli öğrenciler

Böyle bir günde benden unutamadığım bir anımı anlatmam istendi. Hepinizin güleceği bir anımı anlatabilirdim. Ama sizler bu olaydan bir ders çıkarın diye böyle hüzünlü bir anımı anlattım. İnşallah DERS ALINMIŞTIR.

 ( Kütahya Zafer İlköğretim Okulu Öğretim yılı <<<<<<<<<Paylaş | | Yorum Yaz
6478 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Dinimizde Hangi Mezhep Önemli - 28/06/2012
Gerçek ve Sahte Türbeler - 28/06/2012
HANDIRI VE KÖYE KAÇAN KATIR - 28/06/2012
İstiklal Savaşında Handırı - 28/06/2012
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın